Win9x: Bilgisayar Saatinin Ağ Üzerinden Ayarlanması PDF Yazdır e-Posta
Salı, 05 Eylül 2006 17:14

Ağ üzerinde dosya paylaşımı yapılıyorsa, özellikle ortak bir veritabanı(database) üzerinde çalışılıyorsa, tüm bilgisayarların saniyesi saniyesine aynı saat ayarına sahip olmaları çok önemlidir. Siz bilgisayarın saatini ayarlasanız da bir süre sonra geri kalabilir(özellikle bios pili zayıflayınca).

Windows dos'taki NET komutu ile bu probleme çözüm getirmiştir.

Komut isteminde "Net time \\p120_home" komutunu verdiğinizde önce size p120_home isimli makinanın tarih ve saat bilgilerini gösteriyor.

Eğer "Net time \\p120_home /set" komutunu verirseniz, sizin bilgisayarınızı diğer bilgisayarın saat ayarıyla ayarlıyor (önce sizden y/n onayı istiyor).

Eğer komutu "Net time \\p120_home /set /yes" şeklinde çalıştırırsanız tek adımda bilgisayarınızın saat ayarı diğer bilgisayarınki ile aynı oluyor.

Bu komutu bir "bat" dosya içine yazıp, açılışta çalışacak şekilde yaparsanız bilgisayarınızın tarih ve saati her açılışta ağdaki diğer bir makinaya göre ayarlanır. Bu "diğer" makina elbette herhangi bir makina da olabilir, ama ağ'daki sunucu görevi gören bilgisayar olması en mantıklısı.

Bu yöntemle ağdaki tüm makinaların aynı tarih ve saat'te kalmaları sağlanabilir.

NT server'a bağlanıyorsanız, NET TIME komutu genellikle Logon-script içinde çalıştırılır.

Eğer logon-script kullanmıyorsanız NOTEPAD'i açın. İçine NET TIME \\bilgisayarın_ismi /SET /YES komutunu yazın ve uzantısı bat olacak şekilde kaydedin.

Ben C:\synctime.bat olarak kaydettim.

Görev çubuğunun boş bir alanına sağ tıklayıp, "Properties" deyin.

"Start Menu Programs">"Advanced" >"STARTUP"

"Start Menu" / "Programs" ı açtıktan sonra bat uzantılı dosyayı mouse'ın sağ tuşuna basılı tutarak bu alana sürükleyin, tuşu bırakınca "Create Shortcut" komutunu verin. Böylece bat dosyasını startup menüsüne koymuş oluyoruz.

 

Şimdi de bu bat dosyası üzerine sağ tıklayıp "Properties" diyelim.

tab: Program

Açılışta sizi rahatsız etmeden çalışıp kaybolması için

Run : Minimized

"Close on Exit"

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 21:24
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 34 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...