Win9x: Ağ Kurulumu PDF Yazdır e-Posta
Salı, 05 Eylül 2006 17:05

Microsoft Windows 3.11 For Workgroups ile başladığı windows networkleri serüvenine Windows 95,98 ile devam ediyor.

Windows 95'in çıkışı ile çok kolay ve kullanışlı network imkanına sahip olduğu görüldü. Böylece bürolarda, evlerde, okullarda, kısaca Windows yüklü birden fazla makina olan heryerde, çok kolay ve kullanışlı networkler kuruldu.

Windows networkleri peer-to-peer networklerdendir. Yani her makinanın eşit bir değeri vardır ve herkes biribirinin üzerindeki disk,disket,yazıcı vs. kaynakları kullanabilir. Böylece dosya paylaşmak, ortak bir yazıcıyı kullanmak oldukça kolaylaşmış olur.

Ayrıca bir windows makinasını bir Netware yada NT servera bağlanmak içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kuruluma geçmeden çok doğru bir sözü sizinle paylaşmak istiyorum : "Bilgisayar ağ demektir."

  

KURULUM

Tüm Windows sürümlerinde ağ kartını bilgisayara takmak ağ kurmanın ilk adımıdır.

Bilgisayarınıza bir network kartı takıp bilgisayarı açınca iki şey olabilir :

1) Windows Yeni kartı otomatik tanır :

(PCI veya PNP ISA kart takmışsanız genelde bu olacaktır.)
Eğer taktığınız kart windows tarafından tanınıyorsa (yani driveri windowsla gelen bir kart ise), windows kendi driver'larını yükler ve kullanır. Eğer tanımıyorsa taktığınız kartın driver'larını içeren disketi takmanız gerekir.

2) Windows Yeni kartı otomatik tanıyamaz :

(Bu genelde PNP olmayan ISA kartlarda olur.)
Böyle bir durumlar karşılaşırsanız "Control-panel" ->"Add new Hardware" dan windows'un yeni taktığınız bu donanımı bulmasını beklemelisiniz. Ancak eğer taktığınız kartın modelini, ayarlı olduğu irq, adres ve dma değerleriniz biliyorsanız, windows'un araması yerine  kartı kendiniz seçip, yükleyebilirsiniz.

 

Önce soldan üreticiyi, daha sonra da modelini seçin.

("Novell/Anthem" altında "NE2000 compatible" modeli bir çok eski network kartı ile sorunsuz çalışır, elinizde driveri olmayan bir çok kartı bu sürücü ile sorunsuz çalıştırabilirsiniz.)

Şimdi "Control-Panel" -> "Network" içinde şöyle bir görüntü oluşmuş olmalı :


Windows95  NetBEUI ve IPX/SPX protokollerini default olarak yükler, ancak Windows98  sadece TCP/IP protokolünü yükler.

Şimdi Windows95/98 in kartımızı doğru yükleyip yüklemediğini kontrol edelim. Özellikle de kartı kendiniz yüklemişseniz herhangi bir kaynak çakışması olup olmadığını kontrol edin.

"Network adapter", -> ."Resources":

Burdaki ayarların sizin jumper veya yazılımla ayarladığınız ayarda olduğundan emin olun. Eğer bir değişikliğe ihtiyaç varsa yapın. Kartınız PNP ayarlı ise ve bu ekranda çakışma yoksa problem de yok demektir.

Şimdi "Network" -> "Configuration" tabına geçin ve buradan PC-to-PC network te ihtiyaç duyulmayacak herşeyi silin.
(Kolay bir kurulum olması için ben "Microsoft NetBEUI" protokolünü seçiyorum. Çünkü bu protokol herhangi bir ayara ihtiyaç duymadan çalışacaktır.)

- SİL : "Microsoft Client for Netware"
- SİL : " protocol IPX/SPX"
- Önce Ekle : "protocol "NetBEUI"
- Daha sonra SİL :  "protocol TCP/IP"


Şimdi "File and Print Sharing" butonuna tıklayın, disklerinizi başkalarının kullanımına açabilmek için "Sharing disks", printer'lar için "Sharing printers" e tıklayın.

Şimdi "Network" -> "Configuration" tab da şunları görüyor olmalısınız:

Şimdi de bilgisayarınıza bir isim ve workgroup belirlemelisiniz:
"Identification" tabına geçin :

Bilgisayara bir isim verin, ancak bu isim networkte tek olmalı.
Bir workgroup ismi verin, bu değer de tüm makinalarda aynı olmalı.

Artık işimiz bitti sayılır. Network apletini kapatın, Windows sizden Windows CD'sini isteyecek, takın ve windows'un gerekli yüklemeleri yapmasını bekleyin.

Restart ettikten sonra, bir user-name girmeniz istenilecek, bir windows 9X makinasında (eğer networkte bir Netware server veya NT server yoksa) herhangi bir kullanıcı adı girebilirsiniz (PC1, Ahmet vs.). Ancak bu ekranda muhakkak bir isim girip entere basarak login olmanız gerekiyor. Ve eğer bir server'a  (Netware, NT) bağlanmıyorsanız şifre de girmeyin, sonuçta bu şifre başka birisinin girişini engellemez, başka biri de bilgisayarı açıp, bu ekranda farklı bir kullanıcı adı girip pekala makinayı ve networkü kullanabilir.

Evet, kurulumumuz bitti, ve düzgün çalışıyor olması lazım. Ancak hala diğer sistemlerin kaynaklarına (disk, disket, printer) erişemiyoruz. Bunun için sırada ki adıma geçin

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 21:01
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 40 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...