Windows 2003 Kurulumu PDF Yazdır e-Posta
Salı, 25 Aralık 2007 00:22
Makale İçeriği
Windows 2003 Kurulumu
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Sayfa 6
Tüm Sayfalar
Şimdi sıra geldi Windows 2003’ü kurmaya… Aslında çok kolay CD’yi tak, bilgisayarı aç, ileri, ileri diyerek kurulumu gerçekleştir… Ama önce..

Windows 20003 (W2k3) bir server işletim sistemi. Eğer W2k3 kuruyorsanız muhtemelen aşağıdaki hedeflerden bir veya bir kaçına ulaşmaya çalışıyorsunuz demektir:

• Active Directory kurmak istiyorsunuz veya halihazırda bir/birkaç sunucunuz üzerinde AD mevcut ve ek bir Domain Controller eklemek istiyorsunuz. Belki yeni açılan bir şube için bir sub-domain oluşturmanız gerekiyor ve onun kurulumunu yapıyorsunuz.

Bu durumda sadece domain controller olacak yani Active Directory’yi üzerinde tutacak ve terminallerden kullanıcıların login olmalarını sağlayacak bir bilgisayar istiyorsunuz demektir. Bu bilgisayarın cpu ve ram açısından çok zorlanmayacağını öngörebilirsiniz. Ancak sürekli ve kesintisiz çalışması (hangi server öyle değil ki ) çok önemli. Çünkü bu makine duracak olursa kimse login olamayacak, yazıcılar yazdırmayacak, kola köpürmeyecek, mısırlar patlamayacak demektir..

Peki nasıl bir bilgisayar? Bu aslında bu iş için ne kadar paran var sorusuna götürüyor bizi, bu noktada ise bütçemiz ve beklentilerimiz önem kazanıyor. Eğer evinize durup dururken 100 terminallik bir network kurmuyorsanız muhtemelen bir şirket için network kuruyorsunuz demektir. Bu durumda da bilgi işlem altyapısı için ayrılan bütçe sizin birinci kıstasınız olacaktır.

Şimdi bilgisayarımızı seçmeye sıra geldi. Ancak Cpu’su şu mu bu mu olsun, bu kadar ram taksak yeter mi demeden önce, şu soruyu cevaplayalım: Son kullanıcı (ev kullanıcısı) için üretilen bir bilgisayarı alıp (ister oem, ister marka pc olsun) cpu’sunu yüksek tutup, fazla ram takıp bir de büyük bir disk takarak kendi sunucumuzu mu yapalım yoksa “sunucu” olarak üretilmiş bir bilgisayar mı alalım? Benim bu soruya cevabım (eğer 10 ve üstü terminalin bağlanacağı bir ağ söz konusu ise) kesinlikle PC almayın. Mutlaka marka bir sunucu alın. Giriş seviyesi bile olsa sizin için çok daha faydalı olacaktır. HP, IBM, DELL ve bunun gibi markaların web sitelerini incelerseniz giriş seviyesi sunucuların sizin “toplayacağınız” “süper” bilgisayardan bile ucuz olduğunu göreceksiniz. Bu sunucuların kasası, power supply’ı ve en önemlisi anakartları ve üzerlerindeki bir çok parça birbiriyle uyumlu ve uzun süreler problemsiz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Zaten ECC ram, raid disk kontrolcüsü gibi talepleriniz varsa ister istemez bu tip sunuculara yönelmeniz gerekecektir. Bunu bilmeden “süper” bir bilgisayar “toplayıp” onu server yapan, daha sonra da 2-3 ay sonra anakartta şişen kondansatörler, dönmeyen cpu fanları, ısınan power supply’lar la uğraşan çok gördüğüm için bu uyarıyı yapıyorum.

Peki donanım ihtiyacımız nedir? Üzerinde sadece AD çalışacak bir sunucu için 2 GB ram yeterli olacaktır. CPU içinde bana kalırsa P4  tabanlı bir PC bile yeterli olacaktır. Ancak sunucu alıyorsanız Intel Xeon veya Amd Opteron işlemcileri tercih edebilirsiniz. Bu işlemcilerin en düşük modelleri bile işinizi görecektir. Disk bence daha çok dikkat etmeniz gereken bir bileşen olacaktır. Çünkü uzun süre kapanmadan çalışan bilgisayarlarda ilk iflas bayrağını çeken çoğunlukla harddiskler olmaktadır. Ben mutlaka  bir raid çözümünü düşünmenizi tavsiye ediyorum. İki disk alıp, Raid1 yapıp tek disk gibi görmesini sağlarsanız disklerden birisi bozulsa bile kesintisiz diğer diskten devam edebilirsiniz. Burada disk ve disk kontrolcüsünün tipi önem kazanıyor. Bir zamanlar sunucu deyince SCSI disk ve kontrolcüler akla geliyordu ancak SATA ve son zamanlarda SAS sürücüler gerçekten oldukça hızlı, kolayca bulunabiliyor ve ucuz. Donanım seçimi de başlı başına bir konu, fazla uzatmak istemiyorum ancak tavsiyem ne pahalı ne de çok ucuz olmayan bir ürünü tercih etmeniz. Önce ihtiyaçlarınızı iyi analiz edip ona göre yatırım yapmanızdır.
  • Exchange kurmak istiyorsunuz ve bunun için W2k3 kuruyorsunuz. Exchange için de cpu çok önemli değil diyebiliriz. Her zaman olduğu gibi en son çıkan Cpu modelinin en ucuz versiyonunu (mhz olarak en düşük olanı) işinizi görecektir. Yani Core 2 Duo alacaksanız bunun en ucuz olanını tercih edebilirsiniz. Ram önemli, kullanıcı sayısına göre 2-4 GB arası ram işinizi görecektir. Disk için de gene tutacağınız datanın boyutu önemli, bütçeniz önemli ve daha bir çok etken var. Tek bir büyük disk alıp her şeyi ona kurabilirsiniz ki bunu tavsiye etmem. 2 disk Raid1 yapabilirsiniz. Disk arızasına karşı bir önleminiz olur. 4 disk alıp, iki-iki raid1 yaparsınız, birinci diske işletim sistemi+Exchange Data, ikinci diske ise Exchange log’u koyabilirsiniz. Bu şekilde opsiyonlar uzayıp gider..
  • SQL Server kurmak istiyorsunuz,  burada Exchange için söylediklerimiz geçerli ancak bu sefer CPU çok önemli, ram içinde ne kadar fazla, o kadar iyi diyebiliriz rahatlıkla…
  • Daha bir çok uygulama için W2k3 kurmanız gerekebilir, örneğin Web Sunucu olarak kuracaksanız yoğunluğa göre uygun donanım seçmeniz gerekecektir. Sql, IIS ile tek makine üzerinde mi olacak, yoksa back end server olarak ayrı bir makine üzerinde mi çalışacak gibi sorular sizin için önem taşıyacaktır. Eğer sunucu tabanlı bir makine almışsanız ve anakart üzerindeki raid özelliğini kullanacaksanız, bu donanımın W2k3 sürücüsü olmasına dikkat edin. 

Ama biz yine de adım adım görelim, birkaç önemli noktayı belirtelim. Az önce bahsettiğim gibi kuracağınız donanım önemli ve kurulum aşamaları bununla ilgili. Eğer ide veya sata arayüze sahip, raid olmayan “sıradan” bir bilgisayara kurulum yapacaksanız işiniz kolay. Aksi halde harddisk düzenlemelerini yapıp, yani donanımsal raid yapacaksanız kurulumdan önce raid array’ı oluşturup, ondan sonra kuruluma geçmeniz ve raid kartının Windows 20003 sürücü disketini hazır tutmanız gerekiyor. Kurulumdan önce ayrıca standart veya enterprise, 32 bit veya 64 bit versiyonlarından hangisini kuracağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Eğer 16 GB'den fazla ram takacaksanız veya bir uygulama tek başına 4 Gb'den fazla ram kullanacaksa (SQL Server mesela) 64 bit W2k3 kurmanız gerekiyor ama unutmayın üzerine kuracağınız yazılımlar da 64 bit versiyon olmalı. 

Son Güncelleme: Salı, 25 Aralık 2007 01:07

Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 55 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...