Ve 2003... PDF Yazdır e-Posta
Salı, 06 Şubat 2007 01:31

NT 4.0’dan sonra Windows 2000 devrimsel nitelikteydi. Getirdiği bir çok özellik yeniydi veya NT 4.0 üzerinde olmasına rağmen atıl durumdayken (DNS ve TCP-IP gibi) Windows 2000 ile vazgeçilmez olmuştu.. Windows 2000 ile Microsoft Internet çağını kabul etmiş oldu. Varsayılan protokol olarak Tcp-Ip kuruluyordu ve Windows 2000’in kendisi DNS gibi temel Internet servislerine bağımlı hale gelmişti.

 

 

Windows 2003 ise bir çok açıdan “Windows 2000 versiyon 2” gibi düşünülebilir. Getirdiği servisler, arayüzü ve kullanımı açısından Windows 2000’den çok büyük farklar içermiyor.

 

Esas konumuz olduğu için Windows 2003’ü çok ayrıntılı inceleyeceğiz, ancak kısaca getirdiği yeniliklere bakacak olursak;

 

* Windows XP ile gelen Remote Desktop (Uzak Masaüstü Bağlantısı) destekliyor. Windows 2000’de Administrator modunda terminal services kurarak yönetim amaçlı olarak server’a ulaşabilirken, Windows 2003        aynı XP gibi uzak masaüstü ile bize bu imkanı sağlıyor. Ayrıca Terminal Services servisi de var.

 

* IIS 6 (Internet Informatin Services), Windows 2000 IIS’in 5 versiyonu ile web sunucu pazarına iyi bir giriş yapmıştı. Ancak güvenlik açıklarıyla başı dertteydi. Windows 2003       ile Microsoft kodu sıfırdan yazılmış daha güvenli ve performanslı yeni bir IIS sundu.

 

  • Active Directory Windows 2000’de edinilen tecrübeler ile daha çok geliştirildi.

 

Windows 2003 en fazla alt versiyonu olan Windows sürümüdür denilebilir. Ancak ilginç bir şekilde “Windows 2003 Workstation” sürümü yoktur, bunun yerine Windows XP Professional sürümü kullanılmaktadır.

 

Small Business Server

 

Aslında Windows 2000’de de varolan bu sürüm aslında Exchange (e-posta), ISA Server (güvenlik) ve SQL Server (Database) olmak üzere temel Microsoft ürünlerinin bir arada sunulduğu bir pakettir. Bu ürünleri ayrı ayrı almaktansa maliyet avantajı nedeniyle SBS tercih edilebilir. Ancak küçük işletmeler için yeterli olsa da getirdiği bazı kısıtlamalar sorun yaratabilir.

 

Web Edition

 

Web sunucusu olmak üzere tasarlanmıştır. Fiyatı düşüktür, ancak bazı kısıtlamalar söz konudur:

            Aynı anda en fazla 10 dosya paylaşım bağlantısı yapılabilir (Windows XP Proffesional gibi).

            Üzerine SQL server ve Exchange Server kurulamaz.

            En fazla 2 GB ram destekler ve domain controller olamaz.

 

Standard Edition

 

Temel versiyon budur, tüm servisleri içerir, 4 işlemci ve 4 GB ram desteği vardır.

 

Enterprise Edition

 

Standart Edition özellikleri üzerine, 8 işlemci 32 GB ram ve cluster desteği sunar.

 

Datacenter Edition

 

En az 8 en fazla 64 Cpu destekler. Bellek erişimi ve kullanımı ile ilgili gelişmiş teknolojileri destekler ve çok büyük veri ambarları için geliştirilmiştir. Ayrı paket olarak satılmaz IBM, HP gibi markaların yüksek modelde sunucularıyla birlikte alınabiliyor.

Son Güncelleme: Salı, 06 Şubat 2007 01:32
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 53 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...