2003'e gelene kadar PDF Yazdır e-Posta
Salı, 06 Şubat 2007 01:21
Makale İçeriği
2003'e gelene kadar
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Sayfa 6
Tüm Sayfalar

Microsoft Windows 2003, Microsoft firmasının NT işletim sistemi ile başladığı ve Windows 2000 ile devam ettiği PC Sunucu İşletim Sistemlerinin son halkası durumunda. Gerçi yazıyı hazırladığım tarihte Vista isimli işletim sisteminin beta versiyonları çıkmış durumda ancak henüz piyasaya sürülmedi ve her zaman olduğu gibi daha da sarkacak sanırım.

Aslında PC (Personal Computer – Kişisel Bilgisayar)’ların ortaya çıkışı, bu bilgisayarlar üzerinde çalışacak işletim sistemlerinin yazılması, daha sonra PC’lerden oluşan bilgisayar ağlarının ortaya çıkışı ve PC ağ işletim sistemlerinin kullanılmaya başlanması ayrı ayrı incelenebilecek uzun konular.

90’lı yıllarda Novell firmasının Netware isimli işletim sistemi PC bilgisayar ağları dünyasında tartışmasız lider durumdaydı. Microsoft firması tek kullanıcılı işletim sistemi (DOS) ile PC dünyasında rakipsiz olmasına rağmen, ağ ortamında varlık gösterememişti.

Windows for Workgroups 3.1

1992 yılında Microsoft “Windows for Workgroups 3.1” ürününü piyasaya sundu.

Bu Microsoft’un ağ özelliklerini içinde barındıran ilk işletim sistemiydi. Gerçi diğer Windows 3 serisi gibi bu da önce Dos ile bilgisayarın açılmasını sonra da ayrı bir kabuk olarak çalıştırılmayı gerektiriyordu. Belki bu açıdan tam bir işletim sistemi de sayılmayabilirdi. Ancak “Windows for Workgroups 3.1” ağ donanımlarına (ağ kartları gibi) destek veriyordu ve en temel ağ kullanım amacı olan dosya/yazıcı paylaşımını sağlıyordu.

NT 3.1

Microsoft 1993 yılında, esas konumuz olan Windows 2003’ün atası sayılabilecek Windows NT 3.1 işletim sistemini duyurdu. Bu işletim sistemi arayüz olarak Windows 3.1’e benzese de arka planda çalışan çekirdek yazılımı tamamen farklıydı ve ağ sunucularında ve istemcilerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştı.

1994 yılının sonlarına doğru Windows NT 3.5 ismi ile yeni bir versiyon çıktı. Sonradan bir Microsoft klasiği olan önce hızlıca yetiştirilmeye çalışılmış bug’lı bir versiyon çıkartmak sonradan da yamalar kullanarak sorunları giderme veya bu yamaların gömüldüğü yeni bir versiyon işletim sistemi çıkarma dönemi başlamış oldu.

NT işletim sistemi her zaman sunucularda kullanılmak üzere üretilmiş ve içinde sunucu modülleri olan (Dhcp, Wins, Fax Server vs.) “Server” versiyonu ve bu server’a bağlanacak kullanıcı bilgisayarlarına yüklenmek üzere tasarlanmış server versiyonu ile aynı çekirdeğe sahip ancak server modüllerinden yoksun ve bir takım sınırlamalar getirilmiş (maksimum ram ve cpu miktarı gibi) “Workstation” versiyonuna sahip olmuştur.

Dolayısı ile bir “Windows NT 3.5 Server” bir de “Windows NT 3.5 Workstation” sürümü mevcuttu.

Son Güncelleme: Salı, 06 Şubat 2007 01:24

Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 46 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...