Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 12 PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 08 Eylül 2006 15:33
Makale İçeriği
Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 12
Sayfa 2
Sayfa 3
Tüm Sayfalar

Son adım olarak internet paylaşımını yapmamız gerekiyor. Aslında internet paylaşımının bir çok yolu var. Önce iki kategoriye ayırabiliriz: Donanım tabanlı paylaşım, yazılım tabanlı paylaşım.


İnternet Paylaşımı

Donanım tabanlı paylaşım bir IP sharer cihazı kullanmaktan geçiyor. Belli avantajları var, öncelikle ayrı bir cihaz olduğu için kolay kolay arızalanmayacaktır. Bir kere çalışır hale geldikten sonra size fazla sorun çıkarmaz. Oysa bir yazılım desteği ile yani Windows çalışan bir bilgisyar kullanarak paylaşım yaptığınızda Windows çökmesinden harddisk bozulmasına kadar bir çok arıza sizin aynı zamanda internet erişiminizi de çökertecektir. IP sharer kullanırsanız bir bilgisayarı sürekli açık tutmak zorunda kalmazsınız. Oysa yazılım ile paylaşımda, internet bağlantısı olan ve paylaşım yapan bilgisayar sürekli açık olmalıdır çünkü ağ üzerinde ne zaman internet bağlantı isteği geleceğini bilemezsiniz.

Bütün bunlar IP sharer yani ek bir donanım kullanmanın avantajları. Tek bir dezavantaj söz konusu:fiyatı. Her ne kadar bu cihazların fiyatları da oldukça makul seviyelere düşmüşse de, işi bedavaya getirmek de mümkün. Şimdi biz de Windows 2000 Server yüklü makinamızı kullanarak internet bağlantısını nasıl paylaştırabileceğimize bakacağız.

Konumuza başlamadan önce modemin düzgün bir şekilde takılmış ve dial-up olarak internete bağlanabilir durumda olmamız gerekiyor.

Windows 2000 Server yüklü bir makinada interneti 3 şekilde paylaştımak mümkün. Bunlardan birincisi 3. parti bir yazılım kullanmak. Wingate ve benzeri programlardan bahsediyorum. Biz buna şimdi değinmeyeceğiz (Wingate ile güzel bir yazımız var ona daha sonra bakabilirsiniz). Diğer bir yöntem ise ICS kullanmak. Yani basitçe önce bir internet bağlantısı oluşturmak. Sonra üzerine sağ tıklayıp, Properties>Shared Access tabından "Enable shared access for this connection" seçeneğine tıklamak. Bu kadar basit adımlarla bu makinadaki interneti paylaştırmak mümkün. Ancak ICS şöyle bir sistem kullanıyor. Önce ağ kartınıza kendi belirlediği (192.168.0.1 gibi) bir IP adresi atıyor. Daha sonra kendi içinde gizli çalışan bir DHCP servisi oluşturuyor. Terminalleriniz IP'lerini otomatik alacak şekilde ayarlıysa bu servisten IP ve diğer bilgileri alıyorlar ve internete çıkabiliyorlar. Bunun nesi kötü diyebilirsiniz? Aslında hiçbirşeyi. Ancak hatırlarsanız biz kendi elimizle bir DHCP servisi kurmuştuk ve W2k sunucuya atadığımız IP adresinin değişmesini istemiyoruz. İşte bu noktada diğer bir yöntem karşımıza çıkıyor: Routing and Remote Access.

Eğer Start>Programs>Administrative Tools>Routing and Remote Access'e girerseniz karşınıza alttaki ekran gelecektir:

Bu Routing and Remote Access veya eski adı ile RAS servisi aslında Windows NT'nin (Windows NT dediğimde hem NT4 hem de Windows 2000'i kastediyorum) temel servilerinden birisi. İki temel görevi var: Dışarıdan modemle bu makinaya bağlanılıp yerel ağ üzerinden gelen bir kullanıcı gibi sistemin kullanılmasını sağlamak ve iki ağ arasında yönlendirici (router) görevi yapmak.

Configure and Enable Routing and Remote Access seçeneğini seçelim. Açıklama ekranını Next ile geçelim.

 

RRAS'nın bize sunduğu değişik servislerden hangisini kullanmak istediğimizi seçiyoruz. En üstteki seçenek şu anda bizim için uygun olanı.

Şimdi karşımıza gelen ekran bu işin, yani interneti paylaştırmanın iki yolla yapılabileceğini söylüyor. Üstteki seçenek olan ICS'yi seçerseniz bu sihirbaz kapanıyor ve size gidip az önce bahsettiğim gibi dial-up bağlantı üzerine sağ tıklayıp yapmanızı söylüyor.

 


Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 04:44
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 44 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...