Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 10 PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 08 Eylül 2006 15:31
Makale İçeriği
Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 10
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Tüm Sayfalar

Ağın kurulumu çok büyük oranda tamamlandı. Terminallerden sunucuya erişebiliriz, ama erişip ne yapacağız? Hani ortak kullanılacak bir paket program vardı. İsterseniz o programı sunucu üzerinde koyacağımız dizini oluşturalım ve paylaştıralım.

Sunucu Üzerinde Paylaşım ve Erişim Hakları

Tekrar w2k serve yüklü makinanın başına geçiyoruz. C: sürücüsünde Data isminde bir dizin oluşturalım ve üzerine sağ tıklayıp "Sharing" diyelim.

İlk girdiğimizde bu ekranda "Do not share this folder" seçilidir. Biz "Share this folder"'ı seçiyoruz.

Share name Bize dizinin ismini öneriyor ama biz değiştirebiliriz. Yani ismi Data olan bir dizini paylaştırdığımızda, ağ üzerinde "Prg1" olarak erişilmesini sağlayabiliriz.

Comment Windows Explorer içinde paylaşımın isminin yanında bu yazdığımız açıklama da görünecektir.

User Limit Aynı anda kaç kullanıcının bu paylaşıma erişebileceğiniz belirler.

Şimdi Permissions düğmesine tıklayalım ve kimlerin bu paylaşıma erişim hakkı olacağını belirleyelim.

Bu ekrana ilk girdiğimizde "Everyone" grubunun listede olduğunu ve "Full Control" hakkına sahip olduğunu görüyoruz. Az önce Ahmet GÜVEN için bir kullanıcı oluşturmuştuk, hem o, hem de diğer tüm kullanıcılar otomatik olarak "Everyone" grubunun üyesidir. Yani "Everyone" bu makina üzerinde tanımlı tüm kullanıcılar demektir.

Biz Remove ile Everyone'ı "erişim hakları" listesinden çıkaralım ve Add ile istediğimiz kullanıcıları ekleyelim.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 04:44

Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 30 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...