Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 7 PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 08 Eylül 2006 15:29
Makale İçeriği
Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 7
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Tüm Sayfalar

En başta 5 terminalimiz olacak demiştik. W2ksunucu isimli ve Domain Controller olan makinamıza da TCP-IP ayarlarında 192.168.1.10 diye sabit bir IP adresi vermiştik. Şimdi de terminaller üzerine gidip her birisinin TCP-IP ayarlarında 192.168.1.11, 12, 13... gibi IP adresleri vermeliyiz ki, aynı ağ üzerinde çalışabilsinler. Ayrıca terminallerin TCP-IP ayarlarında DNS sunucu olarak 192.168.1.10'u görmelerini de ayarlamalıyız.

DHCP

Bu işlemler 5 makina için yaklaşı 10-15 dakikamızı alacaktır. Peki ya 50 bilgisayar olsaydı? Hımm.. o zamanda belki 1-1.5 saat bu işle uğraşırdık. Ya sonra DNS sunucumuzun IP adresini değiştirmek zorunda kalırsak? Tekrar 50 makinaya da teker teker gidip DNS sunucu adresini değiştirmeliyiz.

Gördüğünüz gibi küçük ağlarda nispeten kolaylıkla yapılabilen bu TCP-IP ayarları, büyük ağlarda tam bir işkence haline geliyor. Oysa bu işin kolay bir yolu var: DHCP. Dynamic Host Configuration Protocol Windows 2000 Server üzerine kurduğumuz bir servis. Görevi ise ağ üzerindeki makinalara IP adresi dağıtmak, sadece IP adresi de değil aslında, bizim TCP-IP ayarlarında tanımladığımız her türlü değeri istekte bulunan terminale gönderebiliyor.

Hatırlarsanız, TCP-IP ayarlarında iki seçeneğimiz vardı, ya elimizle bir IP adresi giriyorduk (alltaki ekrandaki gibi) ya da "Obtain an IP adress automatically"yi seçiyorduk.

İşte bu seçili olduğunda (ki Windows ilk kurulduğunda öyledir) bilgisayar açıldığında ağ üzerinde bir DHCP sunucu var mı diye bakar. Eğer DHCP sunucuyu bulursa IP adresi ve diğer TCP-IP ayarlarını bu bilgisayar üzerinden alır. Böylece sizin yüzlerce terminalininz de olsa, hepsinin IP adreslerini, DNS sunucu adreslerini, Router adreslerini bir merkezden kontrol edebilirsiniz.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 04:43

Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 22 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...