Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 2 PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 08 Eylül 2006 15:18
Makale İçeriği
Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 2
Sayfa 2
Tüm Sayfalar

Hatırlarsanız iki tane diskimiz vardı, birincisini formatladık ve Windows'u üzerine kurduk, ikinciye hiç dokunmamıştık. Şimdi ona dokunalım, hatta birinci ve ikinci diski kullanarak RAID 1 yapalım.

İkinci Disk İle RAID 1

RAID 1 veya Windows'un deyimiyle "Mirror Set", bir diskin aynısının ikinci bir diskte de tutulmasıdır. Bu şekilde disklerden birisi arızalandığında, diğer diskten hiçbir şey olmamış gibi devam edebiliriz.

Windows 2000 altında harddisklerin yönetimi başlı başına bir konudur, biz burada işin ayrıntılarına girmeden, "Mirror Set"i nasıl yaptığımıza bakalım.

Start>Programs>Administrative Tools>Computer Management'i çalıştırıyoruz ve "Storage" altında "Disk Management"e tıklıyoruz. Hemen karşımıza bir sihirbaz çıkıyor.

Bu sihirbaz sisteme yeni bir disk takıldığında (biz Windows kurulurken bu diske hiç ellemediğimiz için, onu sanki yeni takılmış bir disk gibi görüyor), bu yeni diski "imzalar" ve dinamik disk haline getirir. İmzalama yeni takılan tüm diskler için rutin bir işlemdir. Dinamik'e çevirme ise seçimliktir.

Bu arada Windows 2000'de iki tip disk söz konusudur, eskiden beri bildiğimiz "Primary" ve "Extended" partition yapısını destekleyen basit(Basic) diskler ve Windows 2000'in sunduğu gelişmiş özellikleri destekleyen dinamik (dynamic) diskler.

Şimdi biz bu sihirbazda next ile devam ediyoruz.

Windows'u kurduğumuz ilk diski "Disk 0" olarak, diğer diski "Disk 1" olarak görüyor. Şimdi Disk 1'i imzalama için seçip next diyoruz.

Şimdi bu diskin dinamik disk haline getirilmesini seçiyoruz. Next ve finish ile bitirince karşımıza çıkan ekranı bir inceleyelim:

Disk 0, bizim C: sürücüsü olarak gördüğümüz ve Windows'u üzerine kurduğumuz ilk diskimiz. Disk 0 yazısı altında "Basic" yazdığını görebilirsiniz.

Disk 1 ise az önce dinamik hale getirdiğimiz disk ve 4 GB "Unallacoted" olarak gözüküyor, yani henüz üzerinde bir şey yok.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 04:43

Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 22 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...