Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 1 PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 08 Eylül 2006 15:17
Makale İçeriği
Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu 1
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Tüm Sayfalar

Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k Server'ın kurulumu ile yetinmeyeceğiz. Aslına bakarsanız birazdan W2k Server ve w2k Professionallar'dan oluşan örnek bir ağın nasıl kurulacağını adım adım göreceksiniz. Bu kurulum işlemleri sırasında kullandığımız servisleri de (DNS, Active Directory vb.) yeri geldikçe kısaca açıklayacağız. İsterseniz önce elimizdeki projeyi bir tanıyalım.

 

Proje

İthalat ve ihracat işleriyle uğraşan Şirket AŞ. bize geliyor ve artan iş yükleri nedeniyle artık bilgisayarlı sisteme geçmeye karar verdiklerini söylüyor. Aslında önceden de kullandıkları ve Windows 98 yüklü bir makinaları ve onun üzerinde çalışan özel bir paket programları var. Ancak artık ofisteki 5 kullanıcının da bu programı kullanması isteniyor. Aynı zamanda yurt dışı bağlantıları için internet de istiyorlar.

Paket program inceleniyor ve çok kullanıcı desteğinin olduğu görülüyor. Sunucu olarak kullanılmak üzere 1, terminal olarak kullanılmak üzere de 4 yeni PC satın alınıyor. Bu 4 PC Windows 2000 Pro yüklü olarak geliyor, server üzerine yüklenmek üzere de Windows 2000 Server satın alınıyor.

Makinalar birbirine UTP kablo ve bir hub vasıtasıyla bağlanacaklar. İnternet bağlantısı için de bir tane harici modem alınıyor.

Makinaların hepsinde ethernet kartı takılı, kablolamayı yapıyoruz ve makinalar fiziksel olarak birbirine bağlı durumdalar (bu konuların ayrıntısı için sitenin diğer bölümlerini inceleyin).

Yapacaklarımızı maddeler halinde inceleyelim:

 1. Windows 2000 Server'ı sunucu görevi yapacak bilgisayara kurmak
 2. RAID sistemi ile sunucunun daha güvenli hale gelmesini sağlamak
 3. Active Directory yapısını kısaca tanımak
 4. DNS servisini yüklemek
 5. DNS ayarlarını yapmak
 6. Active Directory'nin sunucu üzerine yüklenmesi
 7. DHCP servisinin yüklenmesi ve ayarlarının yapılması
 8. Active Directory üzerinde kullanıcı oluşturma
 9. Terminallerin domain'e katılmaları
 10. Sunucu üzerinde bir paylaşım oluşturulması ve kullanıcı gruplarını da kullanarak erişim haklarının belirlenmesi (AD'de kullanıcı grubu oluşturma ve işlevi)
 11. Group Policy
 12. İnternet Paylaşımı

İsterseniz Windows 2000 Server'ı sunucu olacak bilgisayara yükleyerek işe başlayalım.

Windows 2000 Server'ın Kurulumu

Windows 2000 Server'ın Server, Advanced Server ve Data Center Server olarak 3 versiyonu bulunuyor. Bunlar arasındaki tek fark destekleyebilecekleri maksimum CPU sayısı ve bellek miktarı.

Server versiyonu bile 4 GB bellek ve 4 tane CPU'yu destekliyor. Bizim kuracağımız küçük ağ için bu kesinlikle yeterli!

Kurulumunu yapacağımız makina 2 adet harddiske sahip. Şu anda bu iki diskte tamamen boş, yani partition bile yapılmamış durumda. Biz Windows CD'sini takıp makinayı açıyoruz. CD-ROM'dan boot edip kurulum yapacağız.

Ancak önce bilgisayarın BIOS ayarlarına girip CD-ROM'dan boot etme özelliğini açmalıyız/ayarlamalıyız. Benim makinamda açılışta F2 tuşu ile BIOS ekranı geliyor, sizde büyük ihtimalle DEL tuşu ile bu menüye girilecektir.

Üstten BOOT menüsüne klavyedeki ok tuşlarıyla geldikten sonra bilgisayarın açılışta sürücülere hangi sırada bakacağını + ve - tuşlarıyla belirledim. Sizde bu menü biraz değişik olabilir ama aynı mantıkla önce CD-ROM'a, sonra Removable Device(Floppy Disk yani), en son Harddiske bakmasını sağlayın. F10 tuşuna basarak yaptığımız değişiklikleri kaydedip çıkalım.

Şimdi Windows Kurulum CD'si takılı olduğu halde makina restart edince; bilgisayar CD-ROM'dan açılacak ve hemen Windows yükleme menüsüne gelecektir. Eğer sizde bir şekilde CD-ROM'dan makina açılmazsa, bir Windows 98 Başlangıç disketi ile bilgisayarı açın. CD-ROM sürücünüz, örneğin D: ise, alttaki komutlar ile Windows kurulumunu başlatın.

A:\> E:

D:\> CD i386

D:\i386> Winnt

Karşımıza gelip duran ekran şöyle:

Burada Enter'a basıp devap ediyoruz.

R=Repair seçeneğini şu anda kullanmayacağız ama kısaca iki farklı görevi var:

1. Recovery Console

Windows'ta bazen grafik ortamda, yani Windows açıldıktan sonra, yapamadığımız işlemleri yapmamız gerekebilir. Bazen de grafik ortama hiç ulaşamıyor olabiliriz. Örneğin, yeni bir servis yükledik ve bilgisayar açılmaz oldu. Safe Mod bile bize yardımcı olamıyor. Bu durumda yukarıdaki ekranda R sonrada C komutları ile Recovery Console'a geçeriz. "net stop servis_ismi" ile ilgili servisi durduruz. Recovery Console aslında bizi C:\> komut istemine düşürmekten başka bir şey değil, ancak bunu diskimiz NTFS olsa bile yapabiliyor(NT 4'te çok sıkıntı yaratan bir konu böylece çözülmüş oluyor). Recovery Console altında kullanabileceğimiz Fixboot, Fixmbr gibi güzel komutlar da var.

2. Repair

R komutundan sonra tekrar R dersek bu sefer Windows'un tekrar yüklenmesi, registry kaydının düzeltilmesi gibi işlemleri yapabiliyoruz. Sistem dosyalarının veya registry'nin bozulması durumunda başvurulabilecek bir yöntem.

Biz şimdi Enter tuşuna basarak kuruluma devam edelim.

Şimdi karşımıza gelen ekranda harddiskimizin yeni ve boş bir disk olduğunu veya varolan dosya sistemini Windows'un tanıyamadığını belirtiyor.

C komutu ile devam edeceğiz. Bundan sonra kullanım sözleşmesi ekrana geliyor ve F8 tuşuna basarak bu ekranı da geçiyoruz. Karşımıza alttaki ekran geliyor.

Bu ekran önemli bir ekran ve biraz açıklama gerektiriyor. Öncelikle sistemde iki disk takılı olduğu için 4095 MB ile başlayan iki bölüm var. Her iki disk üzerinde de henüz hiç bölümleme yapılmamış (Unpartitioned Space).

 


Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 04:43
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 49 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...