Site Hakkında PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 16:24

 


Merhabalar, öncelikle sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. turkcenet yaklaşık 2001 yılından beridir sizin hizmetinizde. Şu ana kadar binlerce öğrenci, profesyonel veya bilgisayarıyla(özellikle ağ sistemiyle) problem yaşayan kullanıcı bu siteden faydandı.

Bu siteyi oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı?

Biliyorsunuz ülkemizde ciddi bir kaynak sıkıntısı var. Özellikle bilgisayarlar ve bilgisayar ağları konusunda güzel kitaplar bulmak çok zor. Web siteleri ise sınırlı sayıda.

Aslında yurtdışında bilgisayar ve bilgisayar ağları ile ilgili sınırsız sayıda kitap, web sitesi bulmak mümkün. Ama bu noktada dil bariyeri karşımıza çıkıyor.

Web siteleri arasında dolaşırken ve bir problemin çözümünü ararken karşıma www.wown.com adresi çıktı. Bu adreste basit bir İngilizce ile Windows ağlarıyla ilgili çok güzel bilgiler veriliyordu. Ben de neden böyle bir Türkçe site olmasın diye düşündüm ve turkcenet.hypermart.net adresinde bedava hosting veren bir yerde sitemi açtım. Sitenin omurgasını www.wown.com'dan yapılan çeviriler oluşturmaktaydı.

Bir süre sonra bir firma bana sponsor oldu ve kendi domainim üzerinde yayınıma devam ettim: turkcenet.net.

O sponsordan ayrıldıktan sonra başka bir sponsora geçtim ancak 2002 yazında 6 ay gibi bir süre siteyle hiç ilgilenemedim ve turkcenet.net kapandı. Domain başka birinin eline geçti(kapanmış sitelere hala gelmekte olan trafikten faydalanıp reklam yaparak para kazanan yabancı bir firma).

Turkcenet.org

Ben de herşeye sıfırdan başlamaya karar verdim. turkcenet.org domainini aldım. Tamamen yeni bir tasarıma geçtim. Eski tüm sayfaların yanısıra XP ve Windows 2000 sayfalarını da çevirdim. Şu anda wown.com'dan çevrilmeyen sadece NT 4 sayfaları kalmış durumda. Sanırım NT4 hiç bir zaman olmayacak onun yerine W2003 sayfalarını okuyacaksınız...

Temel bilgiler sayfasında ise wown.com'dan bağımsız olarak tamamen kendi bilgilerim, yabancı bazı kitaplar ve internet sitelerinden derlenen bilgilerle, Network+ ve CNAP sertifikalarının müfredatını içeren yeni bir yapı oluşturuyorum. Bu sertifikalar ağ sistemleri hakkında temel bilgileri kazandırmaya yönelik olduğu için, bilgisayar ağlarıyla profesyonel olarak uğraşanlar da dahil herkesin bu sayfaları takip etmesini tavsiye ediyorum.

Ayrıca dökümanlar sayfasında değişik konulardaki dökümanları ve linkler sayfasında ise bilgisayar ile uğraşan herkesin favoriler listesinde olması gereken sitelerin adreslerini bulabilirsiniz. Bu iki bölüme de sizin katkılarınızı bekliyorum.

Yeni Site

2006 Eylül itibariyle statik html formatındaki sitemizi Joomla içerik yönetim sistemine geçirdik. Böylece standartlara daha uygun, içerik girmenin çok daha kolay olduğu ve kullanıcı etkileşimini arttıracak bir yapıya kavuşmuş oluyoruz.

Yeni Forum

Eskiden bir dönem sitemizde forum bölümü vardı, sonra kaldırmıştık, şu anda Simple Machines Form komponenti ile tekrar forum sistemimiz var. Site ziyaretçileri böylece birbirine de yardım edebilecekler...


turkcenet.org TRT2 kanalında pazar sanahları yayınlanan İnternet TV programıında haftanın sitesi olarak tanıtılmıştır.

Site hakkındaki görüş ve eleştirilerinizi Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir ile veya sol menuden Bize Ulaşın linki ile bize iletebilirsiniz.

Son Güncelleme: Çarşamba, 30 Eylül 2009 15:26
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 21 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...