Temel Bilgiler
Bilgisayar Ağlarının Temel İlkeleri PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 24 Ağustos 2006 00:55

Bilgisayar dünyasında yeni teknolojileri daha iyi kavramanın yolu çoğu zaman bu teknolojinin, teknolojiyi geliştiren şirketin tarihine bakmaktan geçiyor. Teknolojiyi geliştirmekteki amaç neydi, nasıl bir ürün ortaya kondu, piyasada ne kadar tutuldu ve devamında ne var soruları netlikle cevaplanırsa teknolojiyi satın alırken ve uygularken yanlış kararlar verilmesinin önüne geçilir.

İsterseniz bizde önce bilgisayar ağlarının tarihsel gelişimine bir göz atalım.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 02:25
Devamını oku...
 
Bilgisayar Ağları Nasıl Çalışır PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 25 Ağustos 2006 00:33

İsterseniz günümüzde hemen hemen her ofiste görebileceğiniz bir bilgisayar ağını ele alarak, bilgisayar ağlarının temel çalışma prensiplerini inceleyelim.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 02:24
Devamını oku...
 
7 Katmanlı OSI Modeli PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 25 Ağustos 2006 00:35

Bilgisayar ağlarının ilk günlerinde farklı firmalar kendilerine özel teknolojilerle ağ sistemleri geliştiriyorlar ve satıyorlardı. Kendi başlarına düzgün çalışan bu ağlar ortak çalışma yeteneğine sahip değildi. Herbirinin kendine özel yazılım ve donanımları vardı. Farklı isimlendirme sistemleri ve sürücüler kullanan bu ağları birbirleriyle iletişime geçirmek imkansızdı.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 02:55
Devamını oku...
 
Topolojiler PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 25 Ağustos 2006 00:38

Her bilgisayar ağı verinin sistemler arasında gelip gitmesini sağlayacak bir yola ihtiyaç duyar. Aradaki bu yol çoğu zaman bir çeşit kablodur. Bununla beraber kablosuz çözümler gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak kablosuz çözümler henüz kabloya her noktada rakip olmaktan uzaktır. Belli bir sayının üstünde sistem barındıran ağlarda alt yapı hala kablo şeklindedir.

Topoloji değişik ağ teknolojilerinin yapısını ve çalışma şekillerini anlamada başlangıç noktasıdır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 02:56
Devamını oku...
 
Kablo Tipleri PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 31 Ağustos 2006 23:11

Kablosuz çözümlerin artan popülaritesine rağmen bilgisayar ağlarının çok büyük bir bölümü bağlantı için hala bir çeşit kablo kullanmaktadır. Bu sayfada günümüz networklerinde kullanılan kabloların yapısına göz atacağız. Bu sayfada hangi ağ teknolojisi ne tip kablo kullanıyor veya 100 Mbit cross kablo nasıl yapılır gibi ayrıntılara girmeden genel olarak kabloları tanımaya çalışacağız.

Son Güncelleme: Perşembe, 31 Ağustos 2006 23:17
Devamını oku...
 
Ağ Standartları ve IEEE PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 01 Eylül 2006 21:35

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) dünya çapında değişik teknolojilerin standartlarını belirler. Çalışmalarını üretici firmalarla birlikte yürüten bu kuruluş 1980 yılında 802 numaralı bir komisyon oluşturdu. Komisyonun görevi bilgisayar ağları ile ilgili çeşitli standartlar ortaya koymaktır. IEEE'nin değişik kodlu başka komisyonları diğer teknolojiler üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Örneğin IEEE 1284 parellel iletişim ile ilgili çalışırken, IEEE 1394 Firewire bağlantı standardını oluşturmuştur.

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 19:34
Devamını oku...
 
Ethernet İle İlgili Temel Bilgiler PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 01 Eylül 2006 21:37

İlk başta yerel ağ(LAN) kavramı yoktu. Eğer iki bilgisayar arasında veri aktarımı yapmak isterseniz tek yol, dosyayı diskete kopyalayıp diğer makinaya gidip yüklemekti. Şahsen gördüğüm bir örnek şu şekildeydi: Bir ofiste aynı DBase programını kullanan üç bilgisayar vardı ancak aralarında ağ kurulu değildi. Bilgisayarların birinden müşteri girişi, diğerinden ödemeler ve diğerinde de stok işlemleri yapılıyordu. Akşam olunca her üç makinadanda disketle o bilgisayarda üzerinde işlem yapılan dosyalar alınıyor ve diğer iki makinaya aktarılıyordu. Böylece her makina en azından bir önceki günün tüm bilgilerini kullanabiliyordu. Tabii arada bir disketler karışınca tüm veri yapısı bozulup, sonra 1-2 ay gece gündüz demeden en baştan veri girişi yapılması gerekebiliyordu :))

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 19:35
Devamını oku...
 


Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 56 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...