10Base5 PDF Yazdır e-Posta
Salı, 05 Eylül 2006 00:39

Ethernetin ilk ortaya çıktığı günlerde kullanılan bu standart RG-58 kodlu kalın ve mukavemetli bir koaksiyel kablo kullanıyordu. Standart'ta yer almamasına rağmen bu kablo daima sarı renkteydi. Teknisyenler arasında Thicknet olarak da anılan bu sistem koaksiyelin güçlü ve kalın bir metal zırha sahip olması nedeniyle elektromanyetik kirliliğin yoğun olduğu ortamlarda kullanıma dahi uygundu.

 

 

IEEE ethernet standardını ele aldığında kullanılan teknolojiye daha uygun bir isim buldu: 10Base5. Sonraki ethernet standartlarında da geçerli olan bu isimlendirmeyi incelersek;

 • 10 Ağın hızını belirtir, yani 10 Mega Bit/Saniye veya 10Mbit/Sec.
 • Base Ağ Baseband(temel band??) olarak çalışmaktadır.
 • 5 Kablonun maksimum uzunluğunu belirtir(500 metre).

Baseband ve Broadband

"Anaaa beysband ne laan??" tepkisini veren arkadaşlar için açıklarsak, öhö öhö, hımm, eğer kablodan aynı anda tek bir sinyal iletiliyorsa bu baseband'dır. Ancak aynı kablodan, aynı anda farklı frekanslar kullanarak birden fazla sinyal iletmek de mümkündür ve bu teknik Broadband olarak anılır. Evlerimize gelen kablolu televizyon buna en güzel örnektir. Aynı kablodan farklı tv kanallarının sinyalleri aynı anda gelmektedir. Boradband Frequency Division Multiplexing adı verilen bir teknikle aynı kablo üzerinde bağımsız kanallar oluşturur. Her bir kanal aslında farklı frekenstaki bir sinyali taşır. Kablo TV örneğinden devam edersek televizyonumuz bizim izlemek istediğimiz kanal haricindeki kanalları filtreler, böylece biz sadece istediğimiz kanalı izlemiş oluruz.

Baseband ise çok daha basit bir yapıda çalışır. Kablo üzerinden aynı anda tek bir sinyal göndermektedir. Ve alıcı cihaz için kabloda sadece üç durum olabilir, 1,0 ve kablonun boş olması. Pek fazla tutunamamış 10Broad36'yı bir kenara bırakırsak, tüm ethernet ağları baseband çalışır. Baseband'ın basit yapısı, cihazlarında basit ve ucuza mal edilebilir olması anlamına gelmektedir.

Baseband'in bilgisayar ağlarındaki hükümranlığı belkide yakın zamanda bozulabilir. Kablo internet için kullandığımız kablo modemler Broadband cihazlardır. Kablo TV şebekesinden internet bağlantısı sinyalini alırlar. Aynı bunun gibi, belki ileride broadband yöntemi çalışan ethernet yada daha değişik ağ sistemleri de karşımıza çıkabilir.

500 metre ve diğer sınırlamalar

Bir 10Base5 segmenti 500 metreden uzun olamaz. Segment tek parça kablo demektir. 10Base5'de aynı kablo tüm terminalleri dolaştığı için segment bu kablodur. Ama hub'lı sistemde terminalden hub'a veya hub'lar arası kablolar da segment olarak adlandırılabilir.

Yukarıda da gördüğünüz gibi 10Base5'te termineller direkt olarak segmente de bağlanmıyor. Ana koaksiyele Traciever adı verilen bir cihaz takılıyor ve bu cihazdan çıkan ikinci bir kablo terminalin ağ kartına giriyordu. Transceiver koaks kabloya 2.5 metre aralıklarla takılabiliyordu. Bu nedenle Thicknet kablosu sarı olmasının yanısıra, 2.5 metrede bir siyah bir işaret taşıyordu. Böylece teknisyenler bu noktadan trasceiver'i takabiliyorlardı.

Transciever'in kullanımı:

Transciever ile bilgisayar arasındaki kablo 50m'ye kadar çıkabiliyordu. Bu kabloya halk arasında(nasıl yani??) drop cable(iniş kablosu) dendiği de oluyordu. Çünkü ofislere Thicknet döşenirken, koaks tavandan çekiliyor, transceiver'da tavanda bu koaksa takılıyor, tavandan aşağı sadece drop kablo inip, bilgisayarın ağ kartına giriyordu.

Ağ kartında drop kablonun girdiği porta AUI adı verilir.

 

Yanda iki farklı ethernet standardı, 10Base5 ve 10Base2 ile çalışabilecek şekilde üretilmiş bir ağ kartı görüyorsunuz. Geçiş döneminde uyumsuzluğu ortadan kaldırmak için bu şekilde COMBO kartlar çok yaygındı.

 

Bir 10Base5 segmentine en fazla 100 node takılabilir.

10Base5'e ne oldu?

Artık 10Base5 bir ağ bulmak neredeyse imkansızdır. Sanırım Türkiye'de çok az sayıda vardır. Çünkü ülkemizde yerel ağlar yaygınlaşmaya başladığı dönemde ethernet çoktan ikinci nesil standarda(Thinnet-10Base2) geçmişti. 10Base5 gördüğünüz gibi zahmetli bir kuruluma sahip. Aynı zamanda Transceiver vs. daha pahalıya mal oluyormuş. Bu nedenle daha basit ikinci bir koaks sistemi geliştirilmiş: 10Base2. Ona geçmeden 10Base5'i özetlersek;

 • 10 Mbs hızında
 • Baseband
 • RG-8 kablo kullanır
 • Segment en fazla 500m olabilir
 • Bir segmentte 100'den fazla cihaz bağlı olamaz
 • Her bir cihaz 2.5m veya 2.5m'nin katları olan aralıklarla koaksa bağlanmalıdır
 • Thick Ethernet veya Thicknet olarak anılır
 • Müzelerde görebilirsiniz..

 

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 19:41
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 53 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...