Günümüzde Ethernet PDF Yazdır e-Posta
Salı, 05 Eylül 2006 00:43

Ethernetin koaksiyel kullanan ilk versiyonları yaygın kullanım alanı bulmuştu. Ancak fiziksel bus topoloji kullanmaları kablonun bir noktasında oluşan arızanın ağın tamamını çökertmesine sebep oluyordu. Ayrıca koaksiyel kablo UTP kabloya göre daha pahalıydı. 1990 yılında IEEE yeni bir ethernet standardı ortaya koyarak bu iki problemi de giderdi:10BaseT.

10BaseT standardının ayrıntılarına geçmeden önce, kullandığı topolojiyi ve ilk ethernet'ten 10BaseT'ye geçerken nelerin değişip, nelerin aynı kaldığına bir göz atalım.

Star-Bus Topoloji

10BaseT, 10Base2 ve 10Base5'in kullandığı fiziksel ve mantıksal bus topolojinin fiziksel kısmını değiştirmiştir. Fiziksel topoloji basitçe kablonun bilgisayarları nasıl dolaştığını belirtir. Fiziksel bus topolojide aynı kablo tek tek tüm terminallere uğrarken, fiziksel star/yildiz topolojide her bilgisayardan merkezdeki bir kutuya ayrı bir kablo gider. Böylece kablolardan birinde olan arıza, sadece bir bilgisayarı etkiler.

Aşağıda bus ve star topolojide kablo arızalarını görüyorsunuz.

 

Yıldız topolojide kablo arızası sadece ilgili bilgisayarı etkiler.

 

Mantıksal topoloji ise, ağın çalışma mantığı, elektronik devrelerin yapısı ile ilgilidir. 10Baset sisteminde her bilgisayardan çıkan ayrı bir kablo merkezdeki bir kutuya girse de, kutunun içindeki elektronik devre tüm bu gelen kabloları aynı segmente bağlar.

10BaseT'nin kullandığı topolojiye star-bus denmesinin sebebi kutuya gelen bağlantı star olmasına rağmen, kutunun içinde tüm bu gelen bağlantıların bus segmentine bağlanmasıdır. Böylece fiziksel star'ın avantajından faydalanırken, bus topolojide çalışmak üzere geliştirilmiş ethernetin mantığına da sadık kalınmıştır.

Ethernet sisteminde bilgisayarlar birbiriyle haberleşirken, yollanan veri paketlerinin üzerine alıcının adresi yazılır ve paket kabloya bırakılır. Paket tüm bilgisayarlara ulaşır, sadece alıcı adresine sahip makina tarafından işleme konur. Ethernetin bu mantığının çalışması için fiziksel olarak kablo bağlantısı nasıl olursa olsun, bir bilgisayardan çıkan veri paketi, diğer tüm makinalara ulaşmalıdır. Dolayısı ile, hem fizksel, hem de mantıksal olarak bus olan ilk ethernet tiplerinden, 10BaseT'ye geçince, fiziksel topoloji star olmuş, ama mantıksal topoloji aynı kalmıştır.

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 19:45
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 52 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...