Çözüm Merkezi: VMWARE Programı PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 16:02

Vmvare bilgisayarınız üzerinde "sanal bilgisayarlar - virtual machines" oluşturmanıza yarayan bir programdır. Bu sanal bilgisayarlar kendi pencereleri içinde çalışırlar. Her bir sanal makina hiç bir eksiği olmayan, sıfırdan diskini fdisk yapmanız, formatlamanız ve işletim sistemi kurmanız gereken gerçek bir bilgisayar gibidir.

Aynı anda bir den fazla sanal makina çalışabilir, bu makinalar kendi aralarında, gerçek bilgisayar ile(host) hatta gerçek bilgisayarın bağlı olduğu yerel ağ ile haberleşebilir, ağa dahil olabilir.

Makinaları oluştururken disk, bellek, ağ kartı gibi özellikleri siz belirlersiniz.

Ancak sonuçta tüm bu sanal makinalar sizin gerçek makinanız üzerinde çalışmaktadır, dolayısı ile aşağıdaki gibi gerçek makinada XP çalışırken, bir yandan Windows 2000 server yüklü sanal makina login olmanızı bekliyorsa, birde arkada ikinci bir sanal makinaya W98 kuruluyorsa, güçlü bir sisteminiz ve bol miktarda RAM belleğiniz olması gerekir.

Ancak sertifikalara hazırlanıyorsanız tutup 2-3 PC almaktansa bu çok daha uygun bir çözümdür. Üstelik sonuçta aynı makina üzerinde çalıştığınız için yerinizden kalkmadan 2-3 bilgisayarı birden aynı klavye ve fare ile kontrol etmenin kolaylığını yaşarsınız.

Eğer programcı iseniz yazdığınız programı değişik işletim sistemleri üzerinde denemeniz gerekir. Vmware bu noktada da en iyi çözümdür.

Ancak bu sanal makinalar ekran kartını ses kartını görse de sonuçta emülasyon tekniğini kullandığı için tam performans alamazsınız. Ayrıca TV kartı gibi bazı ek donanımları tanımayabilir. Eğer makinanızda iki işletim sistemi kullanıyorsanız (W98 ve NT gibi) bu sisteme devam edin.

Vmware'yi ise istediğiniz tüm işletim sistemlerini zahmetsizce kurmak, denemek, silmek, formatlamak, tekrar kurmak, denemeler yapmak için kullanabilirsiniz.

Programın kurulumu ve kullanımını http://turemu.kolayweb.com/computer/vmware.htm adresinden okuyabilirsiniz.

VMWARE kullanırken bilmeniz gerekenler:

• Virtual Machine oluştururken, eğer Windows 2000 Server veya bunun gibi Server işletim sistemi kuracağım derseniz, VMWARE otomatik olarak SCSI disk atıyor. Bu diskten ben sistemi boot ettiremedim. Dolayısı ile virtual machine oluştururken Custom seçeneğiyle oluşturun. Diskin boyutunu vs. belirlerken, en son ekranda sol-altta Advanced düğmesi var ona basarak IDE'yi seçin.
  • Sanal bilgisayarın ağ kartı host only ise, sanal bilgisayar gerçek bilgisayarı ağ üzerinden görebilir. Örneğin, sizin iki tane host only ağ kartı olan sanal makinanız, ve tabii ki bir de gerçek bilgisayarınız varsa, ağ komşularımda üç makina görünecektir. Host only seçili iki sanal makina birbirini de görecektir.
  • Birdged networking seçilirse, sanal bilgisayar, gerçek bilgisayarın bağlı olduğu gerçek ağ'ı görebilir. Gerçek ağ üzerinde bu sanal makina sanki yeni bir bilgisayar gibi görünür.
  • Diyelim ki iki sanal makina oluşturmak istiyorsunuz ve sadece bu iki makina birbirini görsün, başka kimse karışmasın istiyorsunuz. Böyle bir şey isteyebilirsiniz, çünkü host-only seçerseniz Vmware içindeki DHCP sunucu size IP atayacaktır, oysa siz kendi DHCP sunucunuzu kurmak istiyorsanız problem olacaktır. İşte bu noktada bu iki sanal makinanın ağ kartını da Vmnet2 olarak ayarlayın. Böylece bu iki makina sadece birbirini görür.
  • Aslında bu sanal ağ kartlarını, sanal makinaların bağlanacağı hublar gibi düşünebilirsiniz. Yani iki makinayı host-only hub'ına bağlayınca, iki sanal makina artı host makina aynı hub'a bağlı gibi oluyor. İki sanal makinada Vmnet2 ağ kartını seçince sadece bu ikisi aynı hub'a bağlı iki makina gibi çalışıyor.
  • Burada Vmnet2 dedim ama aslında 3, 4, 5, 6 ve 7'yi kullanarak böyle bağımsız ağlar oluşturabilirsiniz.
Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:30

Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 60 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...