Çözüm Merkezi: Ağ Komşularımda Görünmeme Problemine Öneriler PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:56 

Windows ağlarında "ağ komşularım" içinde sistemlerin görünmemesi en sık karşılaşılan problem. Bunun bir çok nedeni olabilir bu sayfada site içinde bir çok sayfada dile getirilen çözümlerin bir özetini bulacaksınız.

 

"File and Printer Sharing" yüklü mü?

W98'e kadar tüm Windows versiyonlarında, makinanın ağ komşularımda çıkması için makinada File and Print Sharing yüklü olmalıdır. W2000 ve Xp'de buna gerek kalmamıştır. Ancak genede bu sistemlerde problem yaşıyorsanız, File and Print Sharing'i yüklemeyi deneyin.

Herhangi bir şeyi paylaştırdınız mı?

Disk, dizin veya yazıcı ama mutlaka bir şeyin makina üzerinde paylaşılmış olması gerekiyor.

 

Makinalar aynı workgroup'un üyesi olmalıdır.

Makianaların ağ ayarlarında workgroup isimleri kesinlikle aynı olmalıdır. Workgroup isimleri Türkçe karakter boşluk ve özel karakterler içermemelidir. Bazen düzgün gibi gözüksede, tüm makinalarda workgroup isimlerini değiştirmek işe yarayabilir. Örneğin tüm makinaların workgroup isimlerini "ELMA" yapmayın deneyin(yada bunun gibi, kısa ve öz bir isim :).

Makinaların isimleri farklı olmalıdır.

Eğer iki veya daha fazla sistemin bilgisayar isimleri aynı ise bu makianalar ağa bağlanamaz.

Makina isimleride workgroup isimlerinin kısıtlamalarına sahiptir. Bu arada hem bilgisayar ismi hemde workgroup ismi 14 karakteri geçemez.

Tüm sistemlerde aynı protokol yüklü mü?

Tüm sistemlerde aynı protokol yüklü olmalıdır. Eğer sadece Win9x makinaları varsa ve internet kullanılmayacaksa en iyi seçim Netbeui protokolünü tüm makinalarda yüklemek, diğer tüm protokolleri de silmektir. Eğer internete bağlanılıyorsa o zaman TCP/IP kullanmak zorundasınız. Tüm makinalara TCP/IP yükleyin, IP adreslerini elinizle girin. Diğer tüm protokolleri (IPX/SPX, Netbeui) silin.

IPX/SPX kullanıyorsanız IPX Frame Tipini ayarladınız mı?

Eğer bir nedenden dolayı IPX/SPX kullanıyorsanız tüm makinalarda IPX ayarlarında IPX Frame tipi aynı olmalıdır. Bu konunun ayrıntısı için buraya tıklayın.

TCP/IP kullanıyorsanız, ping çalışıyor mu?

TCP/IP yüklü ise, TCP/IP'nin ve ağ alt yapısının çalışıp çalışmadığını Ping komutu ile test edin. Her iki makinadan da bir diğerine Ping çekebiliyorsanız, kablolarda, hub'da, ağ kartında, TCP/IP protokollerinde problem yok demektir.

 

Ayrıntı için buraya tıklayın.

 

Ping atabiliyorsanız, Başlat>Bul>Bilgisayar böümüne, karşı makinanın IP adresini yazarak makinaya erişebilmeniz gerekiyor.

Eğer Ping çalışmıyorsa...

Ping atamıyorsanız TCP/IP ayarlarınıza kontrol edin. IP numaraları farklı Subnet Mask aynı olmalı.

 

TCP/IP kullanmıyorsanız Ping'in eşdeğeri bir test yöntemi var.

Ping sadece TCP/IP yüklü ise çalışacaktır. Eğer başka bir protokol kullanıyorsanız Net Diag komutunu kullanabilirsiniz.

Windows ağ kartını düzgün tanımış mı?

Benim en sık karşılaştığım ve en can sıkıcı problem Windows'un ağ kartını düzgün tanımaması ama size de bunu söylememesidir. Eğer windows açılışta ağ kartını hiç görmezse sizi uyarıyor. Ancak bazen ağ kartı normal yüklü gibi makina açılıyor (ancak çoğu zaman login ekranı gelmiyor, buradan bir problem olduğunu anlayabilirsiniz, zaten login ekranına enter yaparak geçmeden ağ çalışmayacaktır).

 

Ağ kartını yükler yüklemez muhakkak gidip aygıt yöneticisinden ağ kartının düzgün çalıştığını ayrıca kullandığı IRQ ve I-O adresleriyle ilgili bir problem olmadığını kontrol etmelisiniz. PCI kartlarda PCI IRQ Sharing özelliğinin yol açtığı problemler bilgi almak için tıklayın.

Ayrıca...

Eğer hem UTP hem BNC giriş olan kart kullanıyorsanız doğru girişin seçili olduğundan emin olun.

 

UTP Kablonuz düzgün yapılmış mı?

 

BNC Kablo kullanıyorsanız sonlandırıcılar düzgün takılı mı?

 

Topraklama probleminiz olmadığından emin misiniz?

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:33
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 30 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...