Çözüm Merkezi: Ağ Düzgün Çalışıyor mu? PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:53 

Windows komut isteminde çalıştırabileceğiniz Net komutu size networkünüz hakkında bir çok önemli bilgi verebilir. Network istatistiklerini analiz etmek için :

 

NET DIAG /STATUS

komutunu kullanın.

Size bilgisayar ismi sorulacak,kendi sisteminiz için boş bir enter yapın. Eğer sisteminize birden fazla network kartı takılı ise birini seçmeniz istenecek (dial-up adapter burada bir network kartı olarak sayılmaz). Benim konfigürasyonumda Dial-up adapter 0 numara ile,Ne2000 Ethernet kartım ise 7 numarası ile belirli.

netdiags-1.gif (10842 bytes)

Bu rapor şunları gösterir :
-Ne kadar süredir Network kartı kullanıma hazır (ben de 5 dakika)

-Alınmış ve gönderilmiş network paketleri

-Tekrar gönderimler

-Collision'lar (çarpışmalar) -kırmızı ile işaretli-

Collisions


Ethernet bir CSMA/CD (Carrier Sence - Multipe Access /Collision Detection) network'dür.

Bunun anlamı bağlı tüm istasyonlar network kablosunu geçerli bir taşıyıcı sinyal var mı diye  dinlerler.

Eğer o anda aktif bir iletişim yoksa (yani kablo üzerinde bir veri paketi yoksa), istayon iletişime geçer (veri paketlerini kabloya koyar).
Ancak eğer aynı anda birden fazla istasyon veri paketlerini yollarsa, sinyal çarpışması durumu oluşur. Bu tespit edildiğinde her iki istasyonda rastgele bir süre beklerler ve tekrar veri paketlerini göndermeye çalışırlar.
Bir ethernet ağında herzaman bu tip çarpışmalar (collision) olur. Çünkü daima aynı anda iletişime geçmek isteyen birden fazla terminal bulunacaktır.
Ancak eğer collision ortalaması gönderilen paketlerin %10'unu geçmeye başlamışsa, network kablosu üzerinde fazla yük var, kablo fazla meşgul demektir. Bu durumda networkü farklı segmentlere bölmelisiniz. Bunu server'a ek netwok kartları takıp veya bridge'ler kullanarak yapabilirsiniz.

Retransmittions

 

Bu değer çok düşük olmalıdır. Çünkü tekrar gönderimler networkteki ciddi bir problemi gösterir. Veri paketleri aktarım esnasında bozulmaktadır. Ve time-out periyodundan sonra (belli bir beklemeden sonra) tekrar gönderilmektedir. Bu performansın düşmesine sebep olur. (Ağım niye yavaş ?)

Kablolarınızı, terminatör, jack ve T konnektörlerinizi kontrol edin!

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:34
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 13 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...