Çözüm Merkezi: Windows 98 Samba'ya BağlanmıyorÇözüm Merkezi: Windows 98 Samba'ya Bağlanmıyor PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:51
Windows 98 ile beraber Microsoft paylaşılan kaynaklara erişim sağlanırken şifrelerin aktarım yöntemini değiştirdi. Eskiden bir kaynağa ağ üzerinden erişmek istediğinizde sizin şifreniz karşı tarafa ağ üzerinden açık yazı olarak gidiyordu. Bir network-sniffer yazılımı kullanan diğer bir ağ kullanıcısı bu şifreyi görebilirdi.

 

W98 ile beraber şifreler artık karşıya kriptolanmış olarak yollanıyor. Bu Windows9x veya Nt sistemleri için problem değil. Ancak Linux üzerinde çalışan Samba veya Lan Manager(Microsoft'un dos altındaki network paketi) şifreleri açık text olarak almak üzere ayarlı olduklarından problem çıkıyor. Ve şifre kabul edilmedi mesajı alıyorsunuz.

 

Bunun çözümü aşağıda açıklanmıştır.

 

Solution (see Microsoft Knowledge Base article Q187228 ):
Configure Windows98 to transmit the password as Plain text.

Method 1

Configure the Samba server to support Challenge-Handshake Authentication Protocol (CHAP) password encryption. Please refer to your Samba documentation for information on how to configure a Samba SMB server.

NOTE: This is the preferred method to resolve this issue because it is more secure than sending unencrypted passwords over the network.


Samba sistemini CHAP sistemi ile çalışacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde Windows98 ile gelen bu güvenlik önlemi çalışmaya devam edecektir.


 

Method 2

You can enable Password Authentication Protocol (PAP) plain text password use in Windows 98. To do so, use the following steps.

WARNING: If you enable plain text password use in Windows 98, all passwords are sent on the network in an unencrypted format. These passwords may be viewed by anyone using a network monitoring program. If security is a concern for your network environment, do not enable plain text passwords.

 1.  
 2. Insert your Windows 98 CD-ROM into the CD-ROM drive.
 3. Click Start, and then click Run.
 4. In the Open box, type "<drive>:\tools\mtsutil" (without the quotation marks), where <drive> is the letter of the CD-ROM drive that contains the Windows 98 CD-ROM, and then click OK.
 5. Right-click the Ptxt_on.inf file, and then click Install.
 6. Restart your computer.

Eğer bu özelliği Windows98 üzerinde kapatmak ve eskisi gibi şifrelerin açık text olarak yollanmasını istiyorsanız, Windows98 kurulum CD'sinde \tools\mtsutil dizini içinde Ptct_on.inf dosyası üzerine sağ tıklayıp Install komutunu verin.


 

Method 3

You should use the following method only if you do not have access to the Windows 98 CD-ROM. These steps enable PAP password use without the CD-ROM as mentioned in method 2.

 1.  
 2. Start Regedit.exe.
 3. Locate the following key in the registry:
     HKLM\System\CurrentControlSet\Services\VxD\VNETSUP

 4. Change the data value for the EnablePlainTextPassword value to "1" (without the quotation marks).
 5. Restart your computer.

Eğer elinizde W98 CD'si yoksa, yukarıdaki gibi bir registry ayarıyla kendiniz de bu işi yapabilirsiniz.

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:35
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 30 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...