Çözüm Merkezi: NT Sunucuya Win9x'ten Ulaşamıyorum! PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:51 

Windows 9x makinanızdan "Network Neighborhood" içinde NT sunucuyu görüyorsunuz. Ancak onun üzerindeki bir kaynağa erişmek istediğinizde alttaki mesaj çıkıyor:

 


"IPC$" Ne anlama geliyor?

Sizin kullanıcı adınızı tanımlayamadığı için, Administator şifresini girmenizi istiyor.


Oysa, NT makinası üzerinde diski paylaştırmış ve Everyone grubuna hak vermiştiniz??

 


Windows 9x makinasını açarken sizden ağa bağlanmak için bir kullanıcı adı sormuştu:

 


Bu ekranı bir kullanıcı adı ve şifre girerek ve OK'e basarak geçmiştiniz, aksi halde "Network Neighborhood" içinde diğer makinaları dahi göremezdiniz.

 

Ancak bu ekranda girdiğiniz kullanıcı adı ve şifre herhangi bir kullanıcı adı/şifre olamaz. Olamaz derken Windows9x size bir sınırlama getirmez. Ne yazarsanız yazın kabul eder. Ancak ne zaman NT makinasının üzerine ağ komşularımdan tıklarsınız, bu login ekranında girdiğiniz kullanıcı adı bu sefer NT makinasına erişmekte kullanılır. Bu noktada NT herhangi bir kullanıcı adını değil, kendi üzerinde tanımlı bir kullanıcı adı ve şifreyi isteyecektir.

Ama diski paylaştırırken Everybody'ye erişim hakkı vermiştim!

NT için Everybody grubu, makinaya erişmeye çalışan herhangi bir kullanıcı değil, kendi üzerinde tanımlı kullanıcıların tümü manasına gelir.

 

Sonuçta bu mesajı alıyorsanız, Windows9x'in açılışındaki login ekranında, NT makinası üzerinde tanımlı bir kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapmalısınız.

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:35
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 36 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...