Çözüm Merkezi: IPX Frame Tipini Ayarladınız mı? PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:46 

Genellikle sistem yeni bir network kartı taktığınızda Windows 95 yeni donanım tanır ve IPX/SPX protoklunu, Netbeui'yi, "Clients for Netware networks" ve "Clients for Microsoft networks" modüllerini yükler.

 

Ancak bu durum Windows98 ile beraber değişmiştir 98 ve sonrasındaki sistemler ağ kartı takılınca sadece TCP/IP ve "Client for Microsoft Networks"u yüklüyor.

Microsoft internet bağlantısı olmayan küçük networklerde Netbeui'yi kullanmamızı öneriyor, çünkü ayar gerektirmeyen ve hızlı bir protokol.

Ancak illaki IPX kullanmak istiyorsanız okumaya devam edin.

IPX ve Frame Tipi

Ağda bir Netware Sunucu varsa, Windows makinalarından buna bağlanmak için IPX/SPX yüklemeniz gerekebilir yani bu bir seçim değil, zorunluluktur. Ancak ağda böyle bir sunucu varsa zaten birazdan bahsedeceğim problemi yaşamazsınız.

 

Bir Novell-Netware server'a bağlanırken "Client for Netware Networks" IPX'in frame tipini sunucuya bakarak algılayabilir.

 

Ancak eğer ağda bir Netware sunucu olmadığı halde, Windows makinalarını haberleştirmek için IPX kullanacaksanız her bir makina üzerinde IPX frame tipini elinizle ayarlamanız gerekiyor. Aksi halde kullanılacak IPX Frame tipi belirlenemeycek ve ağ çalışmayacaktır.

 


"Control-Panel","Network", IPX-protocol'ün properties'ine girin :
"Advanced" tabında, "Frame Type" seçeneğine tıklayın. Karşısından bir frame tipini seçin (auto olmasın yani).

 

Ben orjinal  NOVELL-frame-tipi olan "Ethernet 802.3' ı öneriyorum. Ama "Ethernet 802.2"  veya "Ethernet II" de seçilebilir).

 

     
Dikkat
 

Tüm makinalarda aynı frame tipi seçilmiş olmalı !

 

"Auto" kullanırsanız veya makinalarda farklı tipler seçerseniz sistem çalışmayacaktır!

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:36
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 37 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...