Çözüm Merkezi: Doğru Protokolü Seçin! PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:46
Bir Windows ağı kurulurken diğer tüm ağ sistemlerinde olduğu gibi bir ağ protokolü yüklemeniz gerekiyor. Aslında siz ağ kartını takıp makinayı açınca tüm windows versiyonları (95'ten XP'ye kadar) ağ kartının sürücüleriyle beraber diğer ağ bileşenlerini de yüklüyor. Ağ protokolü de bunlardan birisi.

 

Tabii eğlence bu noktada başlıyor. Çünkü farklı windows versiyonları farklı protokolleri default olarak yüklüyor. Örneğin W95 ağ kartını takar takmaz Netbeui ve IPX/SPX yüklerken, Windows 2000 ve XP sadece TCP/IP yüklüyor. Böyle olunca, ağ kartını tak, kabloları bağla, makinaları açınca ağ çalışır diyemiyoruz. Eğer ağımız aynı versiyon windows'lardan oluşuyorsa, bu mümkün olabiliyor, ama çoğu zaman ağ kartını takıp makinayı açtıktan sonra, bir de ağ ayarlarına girmemiz bazı ekleme/çıkarmalar yapmamız gerekiyor. Bu konular diğer sayfalarda zaten çok ayrıntılı olarak işlendiği için ayrıntıya girmeyeceğim. Ancak ne zaman hangi protokolü kullanmamız gerektiğine kısaca göz atalım.

Hangi protokol?

Protokollerle ilgili bilmemiz gereken en önemli konu şu: İki makinanın haberleşebilmesi için, ikisinde de aynı protokolün yüklü olması şarttır. Ağda kullanılacak protokol tipini seçerken hangi tip cihazları haberleştireceğimiz ve interneti kullanıp kullanmayacağımız önem kazanıyor.

 

Ağda Machintosh varsa

Eski Mac'ler LocalTalk protokolünü kullanıyor, dolayısı ile Windows makinalarına bu protokolü yüklemeniz gerekebilir. Ama daha büyük bir ihtimalle elinizde TCp/IP destekleyen yeni bir Mac olacaktır. Bu durumda iki tarafta da TCP/IP yüklü olması gerekir. Ancak Mac'leri Windows makinaları ile haberleştirebilmek için iki tarafa da TCP/IP yüklemek yetmez, Windows makinalarına "PC MACLAN" veya benzeri ek bir program daha yüklemeniz gerekecektir.

 

Ağda Linux varsa

Bu durumda TCP/IP protokolü her iki tarafta da yüklü olacak, ayrıca Windows makinalarının Linux makinalarının diskine erişmesi için Linux'ta Samba adı verilen program çalışmalıdır. Linux makinalarının Windows makinalarını görmesi için de Windows üzerinde Linux'un dosya sistemini(NFS) taklit eden bir yazılım çalışması gerekiyor.

 

Ağda Netware Server varsa

Netware sunucuları IPX/SPX ve TCP/IP'yi desteklerler. Kullanılan sunucunun durumuna göre bu protokollerden birisini Windows makinasına yüklemeniz gerekiyor. Ayrıca "Netware Ağları İçin İstemci" de yüklü olmalı.

 

Windows Makinaları Arasında Ne kullanalım?

Eğer ağınızda sadece Windows makinaları varsa tek bir soruyu cevaplamanız gerekiyor: İnternet bağlantısı var mı veya IP gerektiren bir yazılım çalıştıracak mısınız?

 

IP gerektiren yazılım derken, kendisi internete bağlı olmayan bir ağ düşünün, ama bu ağ üzerinde şirket içi haberleşme için ICQ kullanılacak, bunun gibi yani. Bu durumda tek seçeneğiniz var: TCP/IP.

 

Eğer internet söz konusu değil ise size en uygun protokol NetBEUI'dir. NetBEUI hiç bir ayar gerekirmez. İki tarafa da kurun ve çalışsın. Basit yapısı sayesinde diğer tüm protokollere göre de daha hızlı çalışır.

Son söz...

Dikkatinizi çektiyse, TCP/IP tüm protokoller arasında öne çıkıyor. Çok yaygın kullanımı var ve işin içine internet girince tek seçeneğiniz TCP/IP kullanmak oluyor.

 

Eğer bir kere TCP/IP'yi yüklemişseniz(internet hepimizin ihtiyacı olduğuna göre!!), diğer protokollerin de yüklü olmasına çoğu zaman gerek yok. Yani sadece windows makinalarından oluşan bir ağınız varsa ve interneti kullanacasanız tüm makinalarda sadece TCP/IP yüklü olmalıdır.

 

Eğer Windows'un kendiliğinden yüklediği diğer protokoller de varsa (NetBEUI veya IPX/SPX gibi), TCP/IP'yi yükledikten sonra onları silebilirsiniz. Hatta silmelisiniz, çünkü her yüklü protokol bir miktar bellek ve CPU israfı demektir.

 

Kiss kuralını unutmayın : Keep it simple stupid!

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:36
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 44 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...