Çözüm Merkezi:TCP/IP Kullanırken Ağ'ı Test Etmek PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:44 

Genellikle, windows makinalarını birbirine bağlarken NETBEUI kullanmak en kolay ve problemsiz yoldur. Çünkü NETBEUI hiç bir ayar gerektirmez. Ancak TCP-IP veya IPX-SPX de kullanabilirsiniz ki bunlarda bazı ayarlar yapmanız gerekir. TCP-IP'de ip no ve subnet tanımlamanız gerekirken, IPX-SPX'de de her makinada aynı frame tipini seçmeniz gerekir.

 

Fakat bazı durumlarda da belli bir protokolun kullanılması bir zorunluktur, örneğin internet kullanılacak bir networkte TCP-IP gereklidir.

 

Bazen herşeyi düzgün yüklediğiniz halde sistem çalışmayabilir. Bilgisayar zaten yeterince karmaşık bir yapıyken, bunlardan bir kaçını birbirine bağlamak ve ortak çalışmalarını sağlamaya çalışmak doğal olarak dikkat edilmesi gereken bileşen sayısını arttırır ve network sistemlerinde çalışmama veya kitlenme problemleri çok sık karşılaşılan problemlerdir. Böyle bir durumda adım-adım ilerleyerek, problemin nerden kaynaklandığını tespit etmek gerekir.

 

Problem yazılım veya donanım kaynaklı olabilir. Donanımı, kablolar, hublar ve ethernetler olarak tanımlayabiliriz. Yazılım problemleri eksik/yanlış yüklenme, ayarlarda eksiklik veya uyumsuzluk olarak sıralanabilir.

 

Bu grafikte, bir terminalin hangi adımlardan geçerek server ile iletişimi geçtiğini görüyoruz:

 

Bu noktada, TCP-IP ile gelen küçük ama güçlü bir yardımcı programdan bahsedeceğiz 'ping'. :

 

 

PING komutu ne yapar ?


Denizaltıların birbirlerini bulmak için yolladıkları sesleri PING sinyaline benzetebiliriz. Gönderilen bir sinyale diğer denizaltıdan cevap gelecektir. Bu örnek PING'in yaptığına tam uymaktadır :

 

dışarıya sinyal gönder

 

geri dönen ekoyu al

 

 

Bu özellik TCP/IP nin bir parçasıdır ve işletim sisteminden bağımsız çalışır. Bir ping sinyali alındığında, sinyali gönderene geri yollanır (Yani bir windows makinasından br unix makinasına ping atabilirsiniz, makinalar üzerinde yüklü işletim sistemi önemsizdir, yeterki TCP/IP yüklü ve ayarlanmış olsun).

Bir PING testi yapmak için TCP/IP yükleyelim (Tcp-ip ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıkla):

* "Control-panel" -> "network" ->"add""protocol","Microsoft" -> "TCP/IP".

Networkten çıkmayın, yükledikten sonra bir de TCP-IP yi ayarlamak gerekiyor.
Eğer çıkıp restart edersiniz, DHCP ile ilgili bir uyarı alacaksınız, bunu iptal edip tekrar networ ayarlarına girin.

TCP-IP protokolunu seçin ve properties'e tıklayın.
"IP-address" tabında "define the IP-address" seçin. İlk bilgisayarımızda buraya 192.168.10.1 girin, ikinci bilgisayarda ise 192.168.10.2 girin, her ikisinde de subnet-mask'e 255.255.255.0 girin.Kapayın, restart edin.
Restarttan sonra ms-dos komut istemini çalıştırın (PC1 de), ve şu komutu verin :
ping 192.168.10.2

Bu komut bazı ethernet paketlerini PC2 ye gönderecek. Eğer sistem doğru kurulmuşsa da, PC2 geri gönderecek.


Eğer TCP/IP yüklü, ancak IP'yi otomatik alacak şekilde yüklü ise,

 

hangi ip adresinin DHCP veya Windows98/ME/2000 IP-Auto-Configuration tarafından atandığını öğrenmemiz gerekiyor.

Bunun için başlat->çalıştır ve winipcfg yazıp çalıştırın
(Windows NT4 ve Windows 2000'de command-prompt'a geçin ve"ipconfig" yazın):

 

Listeden network kartını seçin;

(Genellile PPP-Adapter (modem üzerinden internet bağlantısı için sanal kart) ilk olrak seçilmiş gelir).

IP-addresinin ve Subnet Mask değerlerinin olduğundan emin olun.

 

Eğer IP-addres ve Subnet Mask
"0.0.0.0" ise, bir ip adresi atanmamış demektir.
(Sistemde DHCP-server yok ve/veya
IP-Auto-Configuration çalışmamış)
sonuçta IP-addresi olmadan, TCP/IP çalışmayacaktır!

 


 Eğer paketler geri gelirse Ethernet kartınızın ve kablolamanın çalıştığından emin olabilirsiniz. Eğer bağlantı sorununuz buna rağmen devam ediyorsa, bir yazılım sorununuz var demektir. Protokol ayarlarınıza bakın (eğer ıpx-spx kullanıyorsanız). Network üzerinde paylaşımları, kullanıcı haklarını ve workgroup'ları kontrol edin.

Ancak paketler geri gelmiyorsa ;

 

 

Eğer  'ping' geri gelen cevabı alamıyorsa (' Request timed out'), donanımsal bir probleminiz var demektir. Kablolarınızı, hublarınızı, jak ve T konnektörleri ölçü aleti ile kontrol edin ! Gözle göremeyeceğiniz temassızlık veya arızalar olabilir.
Bazende ping sadece bir yönde çalışır!


Profesyonel networklerin kurulumunda "Ethernet cable tester" lar kullanılır. Bu cihaz size kablonun sağlam olup olmadığını bildirir.


Eğer ping her iki yöndende çalışmıyorsa, büyük ihtimalle donanımsal bir probleminiz var demektir.  Ağ kartı, hub (eğer 10 mbit ise), veya T connectorler (eğer koaks kullanıyorsanız) problemli olabilir. Bazen bu T konnektörler üzerinde (veya rj-45 jaklarda ??) gözle görülemeyen mikro çatlaklar oluşabilmektedir.
Eğer fast ethernet (100 mbit) kullanıyorsanız, ağ kartı ve hub kendilerini doğru hıza ayarlayamamış olabilirler. Media Speed and/or the Duplex-Mode.


"Destination host unreachable"

 

Bu hata mesajını ping attığınız makina aynı sub-nette değilse (bu şekilde direk bağlantı mümkün değildir) ve gerekli Gateway adresi (düzgün) girilmemişse alırsınız.

 Geçerli bir  Gateway/Router-adresi girin:Şimdi TCP/IP bağlantısını Gateway/Router üzerinden kontrol ederken gerçekleşen işlem adımlarına bir bakalım :

1) PING sinyali Gateway/Router a yolanır (gateway tanımlanmışsa tabii ?)2) Gateway PING sinyalini hedef sisteme geçirir
(veya hedef bilgisayarın olduğu sub-nete bağlı diğer bir Gateway'e iletir..)3) Hedef makina PING ECHO yu oluşturur (sinyali geri yollar)
(ancak hedef makinada da gateway/router ayarları yapılmışsa bu gerçekleşebilir ! )4) Gateway/Router PING Echo'yu  alır ve kaynak sisteme yollar:Gateways/Router, kurulumunda tüm sistemlerde bu gerekli ayarları yapmayı unutmayın, sinyal kaynaktan hedefe ve geriye doğru dolaşabilmelidir.

Ve eğer problem yaşıyorsanız PING komutunu her iki sistemde de çalıştırın. Bu şekilde problemi tespit etmenizi kolaylaştıracak hata mesajları alırsınız ("missing Gateway definition" mesajı gibi mesela).

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:36
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 39 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...