Çözüm Merkezi: NET DIAG İle Ağ Kontrolü PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 09 Eylül 2006 15:43
Bir network kurduğunuzda ve çalışmadığında bir donanım problemi ile mi, ya da yazılım problemi ile mi karşı karşıya olduğunuzu anlamanız öncelikle gereklidir.
Windows'a network modullerini yüklediğinizde bazı dos modu proramcıkları yüklenir (ping,ftp gibi). Ancak "net.exe" programı bunlar içinde fazla parametreye sahip olanıdır. Net programıcığının en önemli özelliklerinden biri diag parametresidir, bu parametre ile çalıştırıldığında güçlü bir kontrol programı  haline gelir.

Net Diag ile protokol bağımsız bir test yapabilirsiniz. Yani bu araç TCP/IP veya diğer bir protokolü "özellikle" yüklemenizi gerektirmez.


Birinci makinada ms-dos komut isteminde : net diag yazıp entere basın.


Eğer birden fazla protokol yüklü ise testte kullanılmak üzere birisini seçin.
Öncelikle size network üzerinde diğer bir makina üzerinde halen çalışır halde bir net diag olup olmadığını sorar, eğer N derseniz bu makinayı bir  'Diagnostic Server' haline getirir.

Diğer sistem(ler)de de aynen  net diag komutunu çalıştırın :

 

Eğer sorulursa protokolü seçin.
Eğer network donanımınız düzgün çalışıyorsa şimdi bu makina üzerindeki net diag, az önce diğer makina üzerinde çalıştırıp bıraktığımız  'Diagnostic Server' ı bulmalı, ancak bulamazsa (No diagnostic servers were detected on the network-yukarıdaki resim de bu mesajı bulun) yukarıdaki gibi mesaj verecektir. Bu durumda donanımsal bir probleminiz var demektir.

Özetliyecek olursak, bir makinada "net diag" diyoruz, ve N tuşuna basıp onu sürekli olarak networke "ben diagnostik serverim, yok mu bana kontrol sinyali yollayıp, bağlantısını kontrol edecek terminal !" der halde bırakıyoruz, daha sonra diğer terminal(lere)la gidiyoruz, "net diag"   diyerek, networkteki diag serveri bulup haberleşmeye çalışmasını bekliyoruz, eğer diag serverı bulamıyor ise, donanımsal olarak bir problem var demektir. Network kartı,kablo ve konnektörleri kontrol etmek gerekir.

Son Güncelleme: Cuma, 11 Eylül 2009 17:36
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 42 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...