Dos Sisteminden Windows9x veya Nt Workstation Bilgisayarına Bağlanma PDF Yazdır e-Posta
Salı, 05 Eylül 2006 01:05

Bazen eski bir donanıma sahip bir Dos makinasını (386 bile olabilir), hurdacıya vermek yerine neden büromdaki w9x veya Nt Workstation (Xp, Me neden olmasın) makinasına bağlasam, o makina üzerindeki yazıcıyı, diski, belki disk üzerindeki Dos tabanlı muhasebe uygulamamı çalıştırsam diyebilirsiniz.

Bir dos makinası Netbeui kullanarak w9x (nt ws, me, xp) makinasına bağlanabilir.

   
Dikkat
 

Bu şekilde Nt domain Server'a bağlanamazsınız!


Öncelikle "MSWGCN.EXE" (size: 1015512 bytes) dosyasını Microsoft üzerinden indirin: http://support.microsoft.com/support/kb/articles/Q108/3/91.asp.

Bu kendini açan bir exe dosyadır, boş bir dizinde çalıştırın, açılan dosyaları da bir diskete koyalayın ve Dos makinanızın başına geçin.

Dos makinanızda Ne2000 uyumlu (tüm ethernetler böyledir) ve irq=5, port=340 olarak ayarlanmış ethernet kartınız takılı olmalı. Kartınızın bu ayarlarını kartla beraber gelen disketteki setup programı ile yapabilirsiniz. Kartı PNP-Disable ve irq=5, port=340 olarak ayarlayın.

Kurulum


Disketteki setup.exe dosyasını çalıştırın:


"ENTER" ile devam edin.


Default olarak dosyaları c:\dos dizinine kopaylamayı öneriyor ama bu daha sonra probleme yol açabileceği için onu "C:\MSNET" yapıyoruz.


ENTER


Bu kısmın bir kaç saniyede bitmesi gerekiyor, eğer burda takılırsa, kurulum dosyalarını disketten c sürücünüzde açacağınız boş bir dizine kopyalayıp, setup.exe'yi ordan çalıştırın.Şimdi bu makinaya bir isim veriyoruz, bu isim workgroup içinde tek olmalı.Workgroup ismini verelim "Workgroup" (bu workgroup ismi, bağlanacağımız w9x makinasının ki ile aynı olmalı).Setup Options ekranında, "Install Mail" ayarını "Do NOT install Mail Files" haline getirin (ayarın üstüne gelip, entere basın) :Şimdi network kartımızın ayarlarını belirleyelim:


"Edit settings for network card driver":


Genellikle bu ayarların düzeltilmesi gerekiyor:


iobase (bellek) ve interrupt (irq) değerlerini, üstüne gelip, enter, listeden seçerek ayarlayın:


Ayarlamaları yaptıktan sonr ENTER ile onaylayın.Tekrar enter:"The listed options are correct"
ENTERŞimdi dosyalar kopyalanarak size reboot'u önerecek, ama ben F3'e basarak kontrol ekranına gelmenizi öneriyorum:


"Net start"  komutu AUTOEXEC.BAT dosyanıza eklendi:Ben "NET START"ı en sona koymayı uygun buluyorum:Config.sys dosyası ise alttaki gibi olmalı.

 


Bir uyarı bu  Microsoft DOS-network drivers oldukça aç gözlü dos memoryden 100 Kbyte kullanıyorlar. Dos belleğini yüksek tutabilmek için config.sys dosyanızda şu satırlar olmalı:

dos=high,umb

device=c:\dos\himem.sys

device=c:\dos\emm386.exe noems

daha sonra config.sys içinde yüklenen tüm sürücüleri "device=..." yerine "devicehigh=..." olarak yüklemelisiniz.

Ayrıca autoexec.bat dosyasında da çalışan her komutun başına "LH" ekini getirmelisiniz.

örn: "LH keyb.com" Dos belleğinizin durumunu mem konutu ile öğrenebilirsiniz. Free base memory klavye sürücüleri ile beraber 628 Kb olabiliyor, ama yukarıdaki network sürücülerinden sonra bu düşecektir. Dos tabanlı bir çok program (ETA, LOGO gibi muhasebe programları mesela) en az 565 Kb gibi free base memory isterler...

mem komutu:


Şimdi restart edelim.

Sistem Netbeui protokolünü yükleyecek, workgroup'a bağlanacak ve bilgisayar ismini kullanıcı ismi olarak girmemizi önerecek.

Sadece entere basın:
 İki defa daha entere basarak şifre vermeden geçiyoruz.


Artık NET USE komutu ile diğer uçtaki w9x makinasının paylaştırılmış diskine map yapabiliriz.

NET USE <drive>: \\<servername>\<sharename>

Örn: "PIIJH"  isimli makina üzerinde "PICS" ismiyle paylaştırılmış sürücüye F: sürücü harfi ile map yapıyoruz:


Bu "net use"  satırını autoexec.bat içine yazarak her açılışta dos makinamızın, w9x makinasının paylaştırılmış sürücüsüne bağlanmasını sağlayabiliriz.

net komutu oldukça güçlü bir komuttur. Bu komutla yazıcıya da bağlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi "net use /?" komutu ile alınabilir.

Son Güncelleme: Pazar, 10 Eylül 2006 20:40
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 55 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...